چکیده مقاله

حدود 75% از کاربران وان های فرآیند آبکاری گزارشات مربوط به خرابی ها را داده اند. در اینجا چگونگی اجتناب از آسیب دیدگی وان ها را می آموزیم.

تیترهای مهم این مقاله

وان ها نقش مهمی در فرآیند های از جمله آبکاری و اسیدشویی ایفا میکنند، با این وجود آنها اغلب دچار حوادثی از جمله آتش سوزی ، نشتی و دیگر رویداد های ناگهانی، میشوند. خطرات مرتبط با آسیب دیدگی وان ها میتوانند موجب تهدیدی برای اعتبار و سرمایه شرکت ، ایمنی کارگران و آلودگی آب های زیر زمینی شوند.

گفته میشود که یک مرد محتاط به تجربه خود تکیه میکند، اما یک انسان عاقل از تجربه دیگران می آموزد. قصد این مقاله این است که شما را با فرصتی برای تبدیل شدن به فردی عاقل ، بدون از دست دادن تجربه های شخصی آشنا سازد. ما به جای تمرکز بر مسائل فنی وعلمی ، تجربیات واقعی را که در طول 40 سال گذشته صنعت با آن مواجه شده است در اختیار شما گذاشته ایم.

انتخاب مواد مناسب و بهره وری از روش های جوشکاری و فناوری های نوین و پیشرفته میتواند تا در حد زیادی از بروز حوادث مخرب پیشگیری کند.

نکات ایمنی وان ها

مسائلی که باید رعایت شوند:

 1. بررسی درستی عملکرد وان ها قبل از انجام فرآیند
 2. در دسترس بودن یک دستگاه تنفس مصنوعی و یک اپراتور آموزش دیده برای نجات اضطراری
 3. قبل از شروع کار تمامی تجهیزات به درستی برچسب زده شوند
 4. بازرسی مخازن و لوله کشی ها برای جلوگیری از نشتی، خوردگی و خمیدگی و یا کوبیدگی

مواردی که باید پرهیز شود:

 1. رها کردن مایعات ریخته شده حاصل از نشتی. برای پیشگیری از رخ دادن هرگونه حادثه ای مایعات نشت یافته را سریعا پاک کنید.
 2. انجام فعالیت های اضافی اعم از شوخی کردن در اطراف وان. پاشش چند قطره از محتویات برخی وان ها میتواند موجب سوختگی های شدید شیمیایی شود.
 3. راه رفتن برروی میله های آند و یا تجهیزات اطراف تانک میتواند موجب لغزش و آسیب های جدی شود
 4. رفتن به داخل وان بدون هماهنگی و استفاده از تجهیزات مناسب و عدم اطمینان از کارکرد سیستم تهویه
 5. رها سازی وان ها بدون پوشش محافظ همیشه از یک پوشش محافظ جهت جلوگیری از سقوط اشیا بالا دست وان استفاده کنید تا از خطر انفجار پیشگیری نمایید

مسائل زیست محیطی

اگرچه نشت مخزن اغلب میتواند تعمیرشود اما نشتی ها و از دست دادن مواد شیمیایی میتواند موجب اتلاف هزینه شود. در نظرسنجی های انجام شده 67 درصد آبکاران از هزینه های ناشی از اتلاف مواد شیمیایی بر اثر نشتی وان ها معترض بوده و 18 درصد آنها حوادث ناشی از تخریب شدن وان ها را تجربه کرده بودند که عواقب ناگواری را در گزارش های خود لحاظ نمودند، از جمله :

 • تهدید ایمنی کارگران
 • عدم کنترل و مهارسازی
 • آلوده کردن محیط زیست

جوشکاری ضعیف یک علت شایع در تخریب و شکستگی وان ها میباشد. جوشهای حاصل از جوشکاری های دستگاهی ، دارای مقاومت بیشتری هستند و فروشندگان پلیمر باید تضمین کیفیت را در فروش خود لحاظ کنند. علاوه بر این جوشکارهای واجد شرایط نیز، باید در جوشکاری پلاستیک مطابق استاندارد عمل کنند. استفاده از جوشکاری دستی امری خسته کننده بوده و نیاز به تمرکز شدید دارد، از آنجا که وان های بزرگ نیاز به ساعت ها یا روزها جوشکاری دارند، جوشکاری سنتی و دستی احتمال خطا را بالا برده و موجب ایجاد جوش های ضعیف و در نتیجه شکستگی وان میشودو در صورت انجام جوشکاری دستی باید تا چندین پاس جوش در یک مسیر داده شود تا وان به استحکام لازم برسد.

از دیگر عوامل شکستگی وان ها میتوان مدت زمان استفاده از وان را نام برد. برای مثال یک وان پلی پروپیلن کهبه مدت 7 سال در حال استفاده میباشد حتی اگر دچار و سوراخ هم نشده باشد در نهایت بر اثر تخلیه اسید، فولاد شاسی کشی ها را دچار خوردگی مخفی نموده و تجهیزاتی مانند هود نصب شده در بالای مخزن یا پوشش های قرار داده شده بر روی فولادها در معرض خطر قرار میگیرند.

بخار داغ حاصل از محلول ها در فضا چگالیده شده و به قطرات مایع تبدیل میشود که بسیار آهسته و در طول زمان به مقدار3.5 لیتر اسید میرسند. یک قطره در هر دقیقه برابر با 3.5 لیتر در هفته است( 1274 لیتر در بیش از هفت سال که طول عمر مخزن PP میباشد)بنابراین حتی اگر در هرساعت یک قطره اسید به وجود آید در زمانی بیش از 7 سال، 21 لیتر اسید ایجاد خواهد شد. اگرچه این مقدار برای حل نمودن فولاد کافی نیست ولی موجب خوردگی آن می شود.

پیشنهادات برای جلوگیری از رخداد فجایع

 • نظارت بر شکستگی ها، انحرافات یا خمیدگی های ایجاد شده در وان ها. بدین منظور از یک دستگاه اندازه گیری لیزری استفاده میشود که پرتو لیزر را از یک طرف دیواره وان به طرف دیگر دیواره میفرستند و در صورتی که نور لیزر کامل به آن طرف برسد وان خمیدگی ندارد. مخازنی که پر هستند تمایل به خمیدگی بیشتری دارند در نتیجه این وان ها در دیواره خود به یک شاسی کشی محکم برای محافظت نیاز دارند. چراکه بدنه وان های پلیمری بدون شاسی کشی پس از خمیدگی از یکدیگر جدا میشوند. توجه داشته باشید که برای اندازه گیری میزان انحراف، مخزن باید تا سطح عملیاتی خود پر شود.
 • بر روی شاسی کشی ها بازبینی چشمی داشته باشید. اگرچه ممکن است این امر آسان به نظر برسد، اما در بیشتر مواقع بازرسی چشمی امکان پذیر نیست زیرا برای جلوگیری از خوردگی فولاد روی آن پوشش پلیمری قرار داده شده است. همچنین وجود مسیرهای باریک برای بازرسی و حضور هود در بالای مخازن امر بازرسی چشمی را برای ما دشوار مینمایند. در این مواقع میتوان از تست جرقه AC و DC استفاده نمود. این روش از امنیت بیشتری برخوردار است اما نیاز به اتصال برروی فولاد دارد که مسائل را پیچیده می کند. یکی دیگر از روش های بازرسی، استفاده از یک آهنربای جوشکاری بزرگ برای بررسی خوردگی فولاد می باشد؛در این صورت اگر فولادی هنوز وجود داشته باشد، حتی با وجود پلاستیک نیز آهنربای قوی به آن متصل میشود.
 • استفاده از شاسی کشی فولادی بر روی مخازن پلی اتیلن به صورت جداگانه با حضور یک لایه ساختاری محافظ. مخازن فولادی میتوانند دارای شاسی کشی های محافظ و طراحی که با جوشکاری به یکدیگر متصل شده اند باشند. لایه بیرونی مخزن نیز اجازه تست جرقه را به ما می دهد. پوشش های وینیل به عنوان یک لایه محافظ میتواند برای این امر مناسب باشند و امکان بازرسی چشمی برای خوردگی را نیز فراهم کنند.

بدترین نوع وان ها، وان های پلی پروپیلن میباشند!!

در اوایل دهه 1980 ساخت مخازن پلی پروپیلن (PPL) آغاز شد و در آن زمان به عنوان بهترین مخازن استفاده میشد اما طبق آزمایشات انجام شده، پلی پروپیلن از لحاظ خطر آتش سوزی بدترین درجه را دارا میباشد. پلی پروپیلن ” سوخت دیزل در حالت جامد” نیز نامیده میشود زیرا تماما دارای هیدروکربن هایی است که در فرآیند آتش سوزی حداکثر گرما را آزاد کرده و نرخ آزادسازی حرارت آن مشابه با گازوئیل است. توجه داشته باشید که درجه حرارت تا 1093 درجه سانتی گراد(2000 درجه فارنهایت) برای از بین بردن مقاومت فولاد و فروپاشی آن کافی است. علاوه بر این، آتش سوزی با وجود این مواد خطرناک بسیار پیچیده بوده و موجب از بین رفتن محیط زیست میشود.

طبق اطلاعات شرکت بیمه FM Global توصیه میشود در تجهیزات آبکاری تا حد امکان از مواد قابل اشتعال برای مخازن، هودها، کانالها و دیگر تجهیزات استفاده ننموده و همچنین واحدهای صنعتی خود را به سیستمهای اطفای حریق، آلارم، منبع آب و شیلنگ های پرفشار (1800 لیتر در دقیقه) مجهزنمایید زیرا تنها 30 دقیقه زمان کافی است تا مخازن قابل احتراق که دچار آتش سوزی شده اندخسارت زیادی را به واحدهای صنعتی وارد سازند.

پلی وینیل کلراید(PVC) و  PVC کلرینه شده (CPVC) و پلی وینیلیدین فلوراید(PVDF) همگی کمترین اشتعال پذیری و کمترین نرخ آزاد سازی حرارت را دارند، به صورتی که در نهایت خودشان خاموش میشوند و سوختگی برجای نخواهند گذاشتمگر اینکه یک منبع گرمایی به صورت مداوم برای آنها اعمال شود. آزمایشات انجام شده نیز نشان میدهند که سوختن PPL حدود 14 برابر بیشتر از سوختن PVC گرما آزاد میکند.

اجتناب از خطای انسانی

خطای اپراتور نیز میتواند باعث نابودی مخازن شود.در اینجا برخی از نمونه هایی که با آن روبرو هستیم آورده شده است:

 • برخی از اپراتورها برای تسریع عمل تخلیه وان از فشار هوای مازاد استفاده میکنند تا مایعات موجود در وان ها هرچه سریع تر از مجراهای تعبیه شده تخلیه شوند، این در حالی است که وان ها بر اساس فشار اتمسفری طراحی شده اند و اعمال فشار مازاد باعث ترک خوردگی و شکستگی وان ها میشود.
 • یک مخزن بزرگ روی نیکل زمانی که به طور تصادفی تخلیه میشود تمام اجزای باارزش خود را از دست میدهد. مدیر انجمن ملی مهندسی سطح، توصیه میکند برای تخلیه مخازن از دریچه تخلیه استفاده شود.
 • مخزن PVDF، که به عنوان یکی از بهترین تجهیزات برای اسیدها استفاده میشود و برای PH بالا مناسب نیست و این فرض که هر مخزنی برای انواع محلول ها مناسب است، کاملا غلط میباشد.
 • در فرآیند آنادایز از مخازن اسیدی استفاده میشود که در لبه آن از سرپوشی برای جمع آوری . جداسازی لجن ها استفاده میشود. محلول اسیدی مربوطه باعث تولید کف هایی که شامل گاز هیدروژن است ، میشود. این گاز ها در سرپوش ها انباشته میشوند و مجرای کوچک تعبیه شده در این بخش عمل تهویه را انجام میدهد. به وجود آمدن جرقه از یک منبع ناشناخته در این وان ها با حضور هیدروژن موجود در کف ها باعث میشود که مخزن منفجر شده و همچون یک موشک بالا رفته و موجب تخریب دیوارهای ساختمان شده و سپس در محوطه دیگر فرود می آید.

توصیه ما این است: لطفا از تجربیات و شکست های فاجعه آمیز دیگران استفاده کنید؛ و به جای به خود اندیشیدن به شکست های دیگران عاقلانه تر بیاندیشید.

منبــع

نشـریه پیام آبکار، زمستان 1397.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتساپ
Share on print
چاپ
Share on email
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

رکتیفایرهای IGBT

در مورد یکسو کننده ها می توان گفت رکتیفایرهای دیودی با ترانسفورمر غوطه ور در روغن، در حال منسوخ شدن میباشند و نسل جدیدی از آن ها در حال توسعه است

صنعت آبکاری

مشکلات موجود در صنعت ابکاری

متاسفانه نیمی از شرکت های آبکاری این پسابها را مستقیم وارد محیط زیست میکنند. این مسئله باعث مضرات جبران ناپذیری می باشد.

سیستم آبکاری در خلاء

این نوع پوشش دهی که تکنولوژی جدید ابکاری میباشد به سیستم پوشش دهی فیزیکی در خلاء با آبکاری در خلاء نیز معروف است.

صنعت آبکاری

روش های جلوگیری از تخریب وان های آبکاری

حدود 75% از کاربران وان های فرآیند آبکاری گزارشات مربوط به خرابی ها را داده اند. در اینجا چگونگی اجتناب از آسیب دیدگی وان ها را می آموزیم.

به بالای صفحه بردن